neljapäev, 29. märts 2012

Etsy-kogemus - vol 1

Nagu siin varemalt ka juttu on olnud olen viimasel aal otsinud omale võimalikult head veebis ehete (jm) müümise keskkonda. Sestap olen aasta jooksul katsetanud ära kodumaise Disainimaja, eurooplaste Dawanda ja ameeriklaste Etsy. Praegune postitus on põhiliselt ääremärkus mulle endale, kuid kes teab - ehk on sellest rõõmu teistelgi, kui oma mõtteid siin jagan.

Selle aja jooksul olen lugenud korduvalt Marianne blogis olevaid sisulisi ja põhjalikke etsy-abi postitusi. Arvatavasti loen need veel ja veel - ja soovitan ka teistele, kes on mõelnud omale Etsys poekest rajada. Seal on hulgaliselt häid mõtteid, tähelepanekuid ja soovitusi mida järgida, või mille üle mõtiskleda.

Põhiliselt olen sunnitud nõustuma sellega, et hea meetod on siiski härjal sarvist haarata ja algust teha omale müüja-konto loomisega. Sealt edasi võib täiesti vabalt veidi niisama ringi vaadata ja katsetada, et mis kuidas just töötab. Katsetades tekib tihtipeale uusi mõtteid ja paremaid plaane, et kuidas edasi minna. Minuarvates ei olegi mõtet kohe kogu poodi kaupa täis laduda - ühel hetkel võibolla otsustad, et tahad hoopis teisiti teha ja siis on selle võrra rohkem ümber teha ;-)

Mina näiteks panin alguses oma poekesse ka mõned ehted, kuid ma loobusin sellest ideest ja jätsin praeguseks alles ainult mustvalge graafika, sest arvasin ise selle olevat mu kõige tugevama "toote". Edaspidi ehk panen ka mõned värvilised reprod... Kui ma Etsyt paremini tundma õpin, siis võibolla teen tulevikus väikese ehtepoekese ka. Esialgu püüan rahulikult võtta siiski ja ühe poega piirduda.

Kuna tegu on kommjuunitipõhise asjaga, siis teiste müüjatega suhtlemisest on nii rõõmu kui abi. Etsyis on palju abivalmis inimesi, kes jagavad meelsasti oma ideid ja kogemusi. Siit-sealt olen mõned nõuanded ka juba saanud ja nende varal oma varasemaid põhimmõtteid revideerinud.

Tõsi - vahel tekib tahtmine kogu selle etsysuse vastu hoopis mässata... Aga ei saa salata - sealne vahel üpris jäigana tunduv mõtlemisemall võib teisest küljest jällegi täiesti ootamatult välja lüüa ka väljaspool Etsyt ja sealjuures väga kasulikuks osutuda... Ehk siis - ma tunnistan praaeguse lühikese Etsykogemuse väärtuslikuks ja ei pea seda sugugi ajaraiskamiseks.

Kasvõi juba vaatluspraktika tasandil tegelikult on tegemist hea ajainvesteeringuga, sest Etsys kolades on pidevalt silma ees ilusad asjad ja ilusad fotod. Paratamatult hakkab osa sellest ilust külge ja muutub ka ilusateks mõteteks... Näiteks on minu enda hinnangul minu ehtepildid muutunud kaubanduslikumaks viimasel ajal - arvan, et osalt kogemus, aga kindlasti on ka teiste ehtepildistajate hea eeskuju külge hakanud. Muidugi - ega vaatamiseks ei pea omale kontot kohe tegema. Aga pood on jällegi hea motivaator ise ka pingutada ;-)

Loomulikult on mul veel palju arenguruumi - nii toodete pildistamise, kui ka veebipoe pidamise koha pealt... Eriti mis puudutab just edukat müümist, mis mul on alles lapsekingades :-P. Võibolla ma annan hoopis varsti alla - kes teab. Praegune plaan näeb ette aasta lõpuni Etsy poekesega töötamist igal juhul. Eks edasi näis, mis saab.

2 kommentaari:

Teie kommentaarid teevad mulle rõõmu ja kui vähegi võimalik ma ka vastan neile!